KOMUNIKATY
TROCHĘ PRZYKRO, ŻE W TĘ STRONĘ …
poniedziałek, 04 października 2021 07:18

 

lawbricksW dniu 29 września zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym (Dz. U. 2021 póz. 1761). Środowisko ratowników wodnych oczekiwało tego rodzaju unormowania. Spodziewaliśmy się jednak wskazania nie tylko jakie dokumenty będą udokumentowaniem posiadanych kwalifikacji ale również jakie rodzaje kwalifikacji powinny być wymagane w zależności od rodzajów obszarów wodnych, na których ratownikom wodnym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki oraz kto powinien, w zależności od obszaru, je określać.

Dokument natomiast wskazuje na pogłębiające się niezrozumienie ratownictwa wodnego. Wskazane w załączniku do rozporządzenia rodzaje uprawnień w znacznej większości nie niosą ze sobą kwalifikacji jakie mogą być przydatne ratownikowi wodnemu w podejmowanych działaniach ratowniczych: obserwacji, a następnie ewakuacji poszkodowanego z miejsca zagrożenia i udzielenia mu kwalifikowanej pierwszej pomocy w oczekiwaniu na przybycie Zespołu Ratownictwa Medycznego w celu odtransportowania do placówek medycznych - szpitali. Algorytm ten wskazuje na typowe działanie w ramach systemu PRM jako jednostki współpracujące z tym systemem. Dodatkowe kwalifikacje powinny zatem ratownikom służyć do sprawniejszego (co oznacza szybszego i bezpieczniejszego) ewakuowania osoby zagrożonej utratą życia lub zdrowia na obszarze wodnym.

Wydaje się, że rozbudowanie dodatkowych kwalifikacji o dokumenty oficerów mechaników czy operatorów komór dekompresyjnych, przy jednoczesnym pominięciu wypracowanych przez środowisko ratownicze szkoleń z zakresu umiejętności obserwacji, operatorów sprzętu ratowniczego czy ratownictwa na specyficznych obszarach wodnych - specjalizacji o programach szkoleń rekomendowanych przez międzynarodowe organizacje ratownicze - nie wydaje się być właściwym kierunkiem rozwoju ratownictwa wodnego.

 

 

 
NOWE WŁADZE „NIEOLIMPIJCZYKÓW”
czwartek, 30 września 2021 07:40

 

pksn logoW dniach 24-25 września 2021 roku w Kołobrzegu odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które od samego początku jest członkiem PKSN, reprezentowali trenerzy reprezentacji narodowej WOPR Sławomir Juszkiewicz i Jarosław Gapski. Trzeba nadmienić, że PKSN jest głównym koordynatorem udziału polskich reprezentacji w przyszłorocznych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich - World Games 2020 w Birmingham (USA).
Nowym Prezesem PKSN został wybrany Tomasz Banasiak, który w latach 2018 - 2019 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Polskiego Związku Squasha. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

 

 
FINAŁ GRAND PRIX POLSKI 2021 – OSTROŁĘKA
środa, 29 września 2021 07:45

grprixW dniu 2 października 2021 roku o godz. 10:00 (akredytacja 8:00) rozpoczną się finałowe zawody Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Tym razem najlepsi z najlepszych spotkają się w Ostrołęce w Parku Wodnym „Aquarium”. Organizatorem jest WOPR-OS Ostrołęka we współpracy z Parkiem Wodnym, UKS „Piątka”, powiatem ostrołęckim i gminą Rzekuń, a Prezydent Miasta Ostrołęka objął imprezę honorowym patronatem.

 

Szczegóły w zakładce Sport. Zapraszamy do kibicowania.

 
POWRÓT MISTRZÓW
czwartek, 23 września 2021 10:39

kadra ELC 2021W nocy w dniu 21 września 2021 roku wróciła z Castellon de la Plana (Hiszpania) z rozgrywanych tam Mistrzostw Europy w Ratownictwie Wodnym nasza Reprezentacja Narodowa. Siedmiodniowe zmagania przyniosły naszym WOPR-owcom jedenaście medali w tym trzy złote, pięć srebrnych i trzy brązowe. Obietnice Wojtka Kotowskiego na zgrupowaniu przedwyjazdowym, że tym razem chce sięgnąć po tytuł mistrzowski spełniły się trzykrotnie. Podobnie trzykrotnymi Mistrzami Europy zostali Hubert Nakielski i Czarek Kępa, Adam Dubiel dokonał tego dwukrotnie i raz wywalczył tytuł Wicemistrza, a Mateusz Szurmiej „tylko” raz przy czym „po drodze” ustanowił dwa rekordy świata w kategorii Masters (ratowanie 100 m w płetwach) z wynikiem 48,87, a kilka godzin potem 48,13 i mówi, że to nie jest jego ostatnie słowo. Poprawione zostały cztery rekordy Polski, a tytuły Wicemistrzów Europy (Open i Youth) wywalczyli: Paula Żukowska, Anna Karwowska, Justyna Potemka, Mateusz Grabski (2), Adam Wiśniewski, Kacper Mierzejewski (2), Radosław Rogoziński (2), Jan Ćwikliński.
Wszyscy zawodnicy zakwalifikowali się i startowali w finałach swoich konkurencjach, a ponad połowa Reprezentacji wróciła z tytułami mistrzowskimi lub wicemistrzowskimi (niektórzy kilkukrotnymi).
Brawa dla zawodników, a podziękowania za ogrom pracy i gratulacje dla trenera Jarosława Gapskiego i ojca sukcesu Sławomira Juszkiewicza - Trenera Reprezentacji Narodowej.

 

Więcej…
 
LIII SEJMIK POLSKIEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO
wtorek, 21 września 2021 06:06

PZZ LOGOW dniu 19 września 2021 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się pięćdziesiąty trzeci sprawozdawczo - wyborczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Na zaproszenie władz związku, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podczas obrad reprezentował Prezes Zarządu Głównego.
Polski Związek Żeglarski, obok Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego i ostatnio Polskiego Związku Kajakowego, jest jedną z ważniejszych organizacji w zakresie promocji i edukacji bezpiecznego przebywania na obszarach wodnych. Standardy bezpieczeństwa w żeglarstwie sportowym, rekreacyjnym oraz podczas szkolenia realizowanego przez instruktorów i nauczycieli żeglarstwa PZŻ powinny być stosowane przez większość podmiotów prowadzących szkolenia i egzaminy na patenty.
Stosowanie standardów bezpieczeństwa podczas żeglowania, a szczególnie żeglowania rekreacyjnego, turystycznego były tematem rozmowy Prezesa WOPR z ponownie wybranym na tę funkcję Prezesem PZŻ Tomaszem Chamerą.

 
2507
poniedziałek, 20 września 2021 08:46

2507 LOGO2507 to robocza nazwa zespołu, który z inicjatywy WOPR rozpoczął w dniu 18 września pracę nad założeniami do krajowego programu zapobiegania utonięciom jaki rekomendowała Organizacja Narodów Zjednoczonych w swej kwietniowej Rezolucji. Ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom właśnie na 25 lipca był przyczynkiem do powstania tej nazwy.
Przedstawiciele środowisk naukowych, edukacyjnych oraz ratownicy opracowali wstępny kierunek w jakim powinny - zgodnie z zaleceniami ILS i WHO - podążać prace zespołu 2507 reprezentującego w tych działaniach organizacje ratownicze. Uczestnicy spotkania uznali za niezbędne ponowne zwrócenie się (również za naszym pośrednictwem co niniejszym czynimy) z zaproszeniem innych organizacji ratowniczych i edukacyjnych do prac w ramach 2507. Organizacji, które chciałyby podjąć współpracę, nie obawiają się żmudnej, długofalowej i nie zawsze lekkiej pracy. Będzie jej dużo, cele ambitne, a efekt … mniej utonięć. I o to chodzi.

 
FINAŁ TAMY 2021
wtorek, 14 września 2021 16:20

tama absolw 2021Kolejni - tym razem z dopiskiem 2021 - Starsi Ratownicy Wodni i Instruktorzy WOPR opuszczają Centralny Ośrodek Szkolenia WOPR w Tamie „z tarczą”. Po ponad tygodniowych zmaganiach, poznawaniu standardów szkoleń, godzinach spędzonych w wodzie i na łodziach oraz szkoleniu z nowych technologii wykorzystywanych w ratownictwie Instruktorzy Wykładowcy WOPR kol. Sebastian Tumiłowicz i Dariusz Krawiec przyjęli egzaminy od uczestników kursów SRW i IWOPR. Uroczystych wręczeń Certyfikatów, Legitymacji WOPR z nowymi wpisami i Kart Identyfikacyjnych stopni WOPR dokonał Prezes ZG WOPR Paweł Błasiak.
Szkolenia w Tamie są wyczerpujące fizycznie oraz niosą ze sobą bagaż wiedzy jaką uczestnicy muszą w tak krótkim terminie przyswoić, a następnie umiejętnie wykorzystać w pracach zaliczeniowych i egzaminach końcowych. Ciężka, bo kilku, a czasem kilkunastoletnia praca przynosi jednak efekty w postaci kolejnych poziomów umiejętności z zakresu ratownictwa oraz edukacji. Podziękowania należą się też asystentom Bartkowi i Adzie. Bez waszego zaangażowania byłoby duuużo trudniej.
Gratulacje dla całej dwunastki, tak wspaniale się prezentującej na najbardziej znanych schodach w ratownictwie wodnym.    

 
MISTRZOSTWA EUROPY CZAS ZACZĄĆ
poniedziałek, 13 września 2021 08:20

LEC KADRANasza 24-osobowa Reprezentacja Narodowa w Sportowym Ratownictwie Wodnym jest już w Castel de la Plana w Hiszpanii. 12 września rozpoczynają się zmagania basenowe aby po trzech dniach przenieść się na śródziemnomorską plażę. Trzymamy kciuki. Trener Kadry Narodowej Sławomir Juszkiewicz jest dobrej myśli. Mówi, że jego WOPR-owców stać na wiele iNiedzica  logo oby tylko nie zapeszyć. A więc powodzenia i … nie dziękujcie. Delantero Polonia

 

Wszystkich chętnych do śledzenia zmagań naszych ratowników informujemy, że relację na żywo będzie można oglądać dzięki Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Ratownictwa Wodnego (RFESS).

 
WSPÓŁPRACA WOPR Z CMC
poniedziałek, 13 września 2021 07:13

cmc logoPo wstępnych rozmowach rozpoczęła się współpraca WOPR z Carolina Medical Center w zakresie badań i opieki nad Reprezentacją Narodową w Sportowym Ratownictwie Wodnym. Badania biomechaniczne pod kątem przygotowania do zawodów i współpraca z trenerami w celu przygotowania motorycznego zawodników, opieka w czasie zawodów, a także wsparcie w szkoleniach w zakresie prewencji urazów to główne kierunki naszych wspólnych działań.
W Szczecinie, na zgrupowaniu Kadry Narodowej przed wyjazdem do Hiszpanii na Mistrzostwa Europy, Lekarz Reprezentacji Polski dr Urszula Zdanowicz (CMC) przeprowadziła wstępne badania i wywiady medyczne z naszymi reprezentantami.
Carolina Medical Center jest jedną z najnowocześniejszych klinik ortopedii i medycyny sportowej oraz prekursorem w stosowaniu innowacyjnych technik i procedur medycznych. Współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz wieloma federacjami sportowymi, w tym Polskim Związkiem Pływackim.

 
WSPARCIE Z NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI
poniedziałek, 30 sierpnia 2021 15:05

niw logoNarodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza powołana do wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu, poprzez wzmacnianie aktywności obywateli na rzecz ważnych społecznie celów. Instytut zarządza programami wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz gromadzi i analizuje dane ze wszystkich obszarów współpracy administracji państwowej z sektorem obywatelskim.

logo Programu PROO

 

W roku 2021 NIW pozytywnie rozpatrzył wniosek WOPR aplikujący do Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO składany w ramach konkursu PROO-5 Edycja 2021. Dotacja wsparła naszą organizację w zakresie utrzymania Systemu Komunikacji w WOPR.

Dziękujemy

 
PŁYWAM BEZ PROMILI
środa, 25 sierpnia 2021 12:40

pływm bez 15Powoli dobiega końca piętnasta kampania „Pływam bez promili”. Od wielu lat i WOPR jako partner bierze udział w tych działaniach. Jak co roku przez cały sezon kąpielowy prowadzone były prelekcje, zajęcia edukacyjne, rozgrywane zawody i kolportowane materiały. Z uwagi na pandemię znaczna część spotkań została przełożona „do sieci” i odbywała się zdalnie co również przyniosło spore i niespodziewane efekty w postaci większej liczby osób biorących udział w tych przedsięwzięciach. Cóż technika zmniejsza fizycznie odległości między nami, choć osobistych spotkań nie zastąpi.
W ostatnim w tym sezonie, wczorajszym Webinarze, udział wzięła Wicemistrzyni Olimpijska z Tokio Agnieszka Kobis - Zawojska. Rozmowy o wioślarstwie, sporcie, bezpieczeństwie i … trochę o ratownictwie warto posłuchać.

 
DRONY TRAFIAJĄ DO TAMY
wtorek, 17 sierpnia 2021 00:00

rescue dronNowe technologie, nowoczesny sprzęt, nowatorskie techniki działania trafiają również do ratownictwa wodnego. Kiedyś „pamelka”, potem „węgorz”, skuter poduszkowiec, a w końcu i małe bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane w pracy ratownika.
Podążając za duchem czasu, po kilkuletnich doświadczeniach części jednostek WOPR wykorzystujących taki sprzęt, na Centralnym Szkoleniu Specjalistycznym w Tamie (SRW 2021) zostanie przeprowadzone pilotażowe szkolenie z zakresu używania „bezzałogowców”. W programie aspekty prawne wykorzystania sprzętu, technika i praktyka użycia. Celem projektu jest wypracowanie założeń do programu CSS WOPR dającego odpowiednie kwalifikacje do bezpiecznego operowania takim sprzętem.
Szkolenie prowadzić będą licencjonowani instruktorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest to kolejny etap prac nad projektem, którego początek rozpoczęło marcowe webinarium prowadzone dla WOPR przez pracowników Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 41

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3