Sportowe ratownictwo wodne, znane również jako lifesaving, to dyscyplina, która łączy umiejętności ratownicze z rywalizacją sportową. To nie tylko sposób na doskonalenie technik ratowania życia, ale także na promowanie bezpieczeństwa nad wodą. Zawodnicy mierzą się w różnorodnych konkurencjach, takich jak ratowanie manekina, pływanie w płetwach, czy sztafety z bojką.
Sportowe ratownictwo wodne jest jedną z dyscyplin Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich (The World Games), a w 2032 roku zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Brisbane. WOPR, jako członek International Life Saving Federation (ILS), ma prawo do organizowania zawodów i wyznaczania Reprezentacji Narodowej na zawody międzynarodowe.
Decyzją Ministra Sportu i Turystyki z dnia 2 marca 2023 roku, WOPR został uznany za polski związek sportowy w dyscyplinie ratownictwa wodnego. Nasza organizacja posiada prawo do organizacji zawodów, nadzoru nad klubami sportowymi oraz koordynacji współzawodnictwa na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dzięki temu WOPR oficjalnie wspiera rozwój tej dyscypliny w Polsce, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.
W ramach sportowego ratownictwa wodnego organizowane są liczne zawody, w tym Mistrzostwa Polski, Grand Prix Polski oraz zawody międzynarodowe. Zawodnicy startują w różnych kategoriach wiekowych, a najlepsi mają szansę reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. WOPR stawia na rozwój młodych talentów, oferując profesjonalne szkolenia i przygotowanie do zawodów na najwyższym poziomie.
Ratownictwo wodne to nie tylko misja niesienia pomocy, ale także dynamiczna i rozwijająca się dyscyplina sportowa. Zawody w ratownictwie wodnym to wyjątkowa okazja do sprawdzenia umiejętności, wytrzymałości i refleksu, a także do doskonalenia technik ratunkowych.
Obejrzyj nasz wywiad z jednym z członków reprezentacji, który opowiada o swojej pasji do sportowego ratownictwa wodnego, wyzwaniach, jakie stoją przed zawodnikami, oraz o tym, jak sport ten łączy w sobie adrenalinę i ratowanie życia.
Przewodniczący komisji
Dariusz Małkowski
Członkowie komisji
Grzegorz Konieczny
Paweł Bobak
Sławomir Juszkiewicz
Tomasz Kozioł
Tomasz Skudlik
Michał Zarach
Mariusz Komendera
Bernard Motylewski
Bogdan Stańczyk
Adrianna Błasiak
Adam Dubiel
Wojciech Nowiński
Posiadanie ważnej licencji klubowej upoważnia do udziału klubu we współzawodnictwie w sporcie ratownictwo wodne zgodnie z posiadanymi licencjami zawodników.
Uwaga:
Udział we współzawodnictwie w dyscyplinie sportu ratownictwo wodne zawodników w kategoriach junior i wyższych możliwe jest wyłącznie, gdy klub sportowy posiada w składzie kadry szkoleniowej trenera licencjonowanego dyscypliny sportu ratownictwo wodne, pod którego kierunkiem są szkoleni i wystawiani do zawodów zawodnicy tych kategorii.
Licencje klubową nadaje prezes WOPR
DOKUMENTY DO POBRANIA PONIŻEJ
Licencje zawodników klasy 2 i klasy 1 w sporcie ratownictwo wodne nadaje Klub sportowy posiadający licencję klubową WOPR (lista klubów sportowych) wprowadzając dane zawodnika do systemu Centralnej Ewidencji Członków WOPR oraz potwierdzając posiadanie przez zawodnika orzeczenia lekarskiego i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Licencja uzyskuje ważność z chwilą wprowadzenia danych i wniesienia opłaty licencyjnej.
Licencję zawodnika WOPR nadaje prezes WOPR na wniosek Klubu sportowego po spełnieniu warunków uzyskania licencji.
Uwaga:
Na wykazach znajdują się nazwiska sędziów, którzy kiedykolwiek uzyskali uprawnienia sędziego WOPR. W wykazie sędziów aktywnych są sędziowie, którzy szkolenie przeszli od 2017 roku (The World Games 2017), poprzez szkolenie 2019 (Szczecin) i szkolenia 2021 i 2022. Ci sędziowie zachowują uprawnienia do sędziowania na rok 2023. Mogą też przystępować do szkoleń na uprawnienia międzynarodowe (poziom “B”), jeżeli w roku 2023 będą czynnie sędziowali zawody WOPR ich uprawnienia przejdą na rok kolejny. Sędziowie, którzy z różnych względów nie będą w danym roku uczestniczyli w zawodach a będą chcieli utrzymać uprawnienia do sędziowania, będą w grudniu/styczniu musieli przejść warsztaty przypominające i zaliczyć krótki test kwalifikacyjny z obowiązujących przepisów. |
Posiadanie ważnej licencji zawodnika klasy 1 upoważnia do udziału w krajowym współzawodnictwie w sporcie ratownictwo wodne bez ogranicze oraz reprezentacji Klubu sportowego oraz startu indywidualnego w kategoriach masters na zawodach zagranicznych i międzynarodowych z wyłączeniem zawodów:
Warunki uzyskania licencji
Posiadanie ważnej licencji zawodnika WOPR upoważnia do udziału we współzawodnictwie w sporcie ratownictwo wodne w kraju i za granicą w ramach klubu sportowego oraz startu indywidualnego w kategoriach masters bez ograniczeń oraz bycia członkiem Reprezentacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w sporcie ratownictwo wodne i reprezentowania Rzeczypospolitej Polskiej i WOPR na zawodach międzynarodowych każdej rangi.
Warunki uzyskania licencji:
Orzeczenie wydaje:
WOPR nie wydaje dokumentu typu „książeczka zdrowia sportowca” lub podobnego. O sposobie wystawienia orzeczenia lekarskiego decyduje lekarz wystawiający. Orzeczenie o braku przeciwskazań do uprawniania sportu ratownictwo wodne być zarówno na oddzielnym dokumencie, jak i w legitymacji WOPR lub innym dokumencie, opatrzone datą, pieczęcią i podpisem uprawnionego lekarza.
Podstawowe badania specjalistyczne i diagnostyczne (lekarz może rozszerzyć zakres badań) w sporcie ratownictwo wodne obejmują: